Zarf


2021 Yılı Güncel Fiyatları Zarf Baskı

Sipariş Notları
Fiyatlarımıza KDV dahil değildir.
Üretim süremiz 4-5 iş günüdür.
Ürünlerimiz MNG kargo ile %50 indirimli alıcı ödemeli gönderilir.
Müşterimiz isterse ürünleri gelip ofisimizden teslim alabilir. (İstanbul)
 

Zarf Baskı Tasarım Ve Zarf Fiyatları

Kullanım bakımından oldukça köklü bir geçmişe sahip olan zarf, en kısa tanımıyla evrak taşınmasına yardımcı kağıt ürünüdür. Evrak, bilgi ya da para taşıması yaparken alıcı gönderiden önce zarfı görür. Yani göndericinin ürünü zarf türleri sayesinde muhafaza edilmiş olur.

Zarf, farlı türlerde basımı yapılan ve çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılabilen bir üründür. Bu bakımdan zarf baskısı özel tasarımlarla da ortaya çıkarılabilir. Yani zarf baskı kurumsal kimlik kazanma ve muhafaza etme amaçları dışında basit bir reklam aracı elde etmek için de yapılabilir.
 

Zarf Çeşitleri Nelerdir?

Farklı zarf türleri sayesinde; evraklarınızı, mesajlarınızı ya da buna benzer diğer bilgileri belirli bir alıcıya ulaştırmanız mümkündür. Bu bakımdan kullanabileceğiniz zarf çeşitleri sekiz başlığa ayrılabilir. Bu çeşitleri; diplomat zarf, mektup, CD ve davetiye zarfı, buklet, mekanize ve torba zarf olarak sıralamak mümkündür. Bu zarf çeşitlerine ek olarak muhtelif amaçlı zarf baskısı da yapılabilir. Bu tip işlerde gönderimi yapılacak ürünün niteliklerine ve boyutuna uygun olarak zarf hazırlanır. Muhtelif amaçlı zarflara, tohum ve gözlük zarflarını örnek vermek mümkündür.

Zarf Çeşitleri Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Zarfların çeşidine göre farklı amaçlar için kullanılması mümkündür. Buna göre, buklet zarflarda antetli kağıtlar taşınırken; davetiye zarflarında, adından da anlaşılacağı üzere türlü davetlerin bildirimi yapılır. CD zarflarında CD ve DVD benzeri ürünlerin taşıması yapılır. Mektup zarfları ise çoğunlukla evrak iletiminde kullanılırlar. Bu bakımdan ağız kısımları kilitlemeye yardımcı olacak şekilde tutkallı bir yapıya sahiptir. Zarf çeşitleri incelendiğinde büyük bir ürün yelpazesi olduğu fark edilmektedir. Bunlar arasında en sık zarf baskı yapılanlar ise diplomat ve torba zarf baskı tasarım şeklindedir.  

Diplomat Zarflar

Diplomat zarflar, genellikle kurumsal değer kazanma amaçlı olarak kullanabileceğiniz zarf türleridir. Buna göre diplomat zarf üzerine çeşitli kurumsal bilgiler yer alır. Bu bilgiler; şirket logosu, amblem, slogan ve adres bilgileri şeklinde sıralanabilir. Firma içi ya da firmalar arası dış yazışmalarda bu tip zarflar kullanmak, yapılan işe daha resmi bir boyut kazandırır.

Diplomat zarf ölçüleri genellikle standartlara uygun olarak yapılır. Söz konusu standart ölçü 10,5 x 24 santimetre şeklindedir. Ancak diplomat zarfların basımında istek üzerine özel ölçülerin kullanılması da mümkündür. Bu noktada seçilen kağıt ölçüsüne bağlı olarak zarf baskı fiyatları da değişmektedir.

Diplomat Zarf Çeşitleri Nelerdir?

Firmanızın kurumsal kimliğini desteklemek üzere kullanabileceğiniz pek çok diplomat zarf türü bulunur. Bu bağlamda diplomat zarflar; silikon bantlı, normal tutkallı, düz ve pencereli diplomat zarf olarak sıralanabilirler. Düz diplomat zarflar en klasik model olarak bilinir. Bu tip ürünlerle müşterilerinize hem sade hem de yeterli bilgilendirmeyi taşıyan bir ürün gönderebilirsiniz. Düz zarfların üzerinde firmaya ait temel bilgilerin paylaşılması mümkündür.

Silikonlu ve tutkalı diplomat zarflarda, adından da anlaşılacağı üzere farklı yapıştırma metotları kullanılır. Bunlardan farklı olan pencereli diplomat zarf ise genellikle bankacılık sektöründe kullanılır. Bu tip ürünlerde gönderinin kime ait olduğunun anlaşılabilmesi için ufak bir detaya yer verilir.

Torba Zarflar

Diplomat zarflardan sonra işletmeler tarafından en sık kullanılan ürün modeli torba zarf olarak kabul edilir. Torba zarflar hem kullanım rahatlığı hem de sağlamlığı bakımından pek çok işletme tarafından kullanılır. Buna göre; resmi dairelerde, posta hizmetlerinde ve özel sektöre bağlı kurumlarda torba zarflar yaygın olarak kullanılırlar. Bu zarflar içerisindeyse; özel evrak, sözleşme ve bildiri gibi gönderilere yer verilir.

Torba zarfların en büyük avantajı, içerisine konulan evrakların bükülmeden taşınmasını sağlamaktır. Bu bakımdan, evraklarınızı eğilip, bükülmeden yani hiç zarar görmeden alıcıya ulaştırmanız mümkündür. Bu modeller üzerinde de antetlere benzer şekilde firma detaylarına yer verilebilmektedir.

Torba Zarf Özellikleri Nelerdir?

Torba zarflar konusunda birbirinden farklı tasarım örnekleriyle karşılaşmak mümkündür. Ancak standart bir torba zarf baskı, 1. Hamur ya da Kraft kağıt kullanılarak yapılır. Gramaj olarak da normal kağıttan ağır olarak tercih edilirler. Kullanım amacına uygun olarak torba zarf baskı farklı ölçülerle yapılabilir. Bu bağlamda kullanabileceğiniz bazı tipik ölçüleri; 13 x 17, 24 x32, 12 x 25 ve 37 x 37 santimetre olarak sıralamak mümkündür.

Torba zarf baskısında sipariş verilen ürün adedi yükseldikçe zarf baskı fiyatları bir miktar daha uygun hale gelir. Ancak torba zarf basım sonrasında istenen işçiliklere de bağlı olarak her siparişe özel bir fiyatlandırma yapılır.

Zarf üzerinde paylaşılacak bilgilerin torba zarf baskı tasarım sırasında, uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bu noktada ihtiyaç duyulan temek bilgiler; kurum adı, logo veya amblem ile iletişim bilgileri şeklindedir. Zarf üzerinde paylaşabileceğiniz iletişim bilgileri; güncel adres, telefon numarası, fax ve elektronik posta adresi olabilir.

Davetiye Zarf Baskı

Kısaca davetiye olarak da isimlendirilen davetiye zarf baskı genellikle standart ölçüye sahiptir. Bu tip ürünleri diğer zarf çeşitlerinden ayıran en önemli özellik, davetiyelerin kendinden desenli kağıtlara basılmasıdır. Gümüş, krem, beyaz ve gri davetiye zarfları açısından en sık tercih edilen renklerdir. Buna gör, düğün davetiyelerinde ağırlıklı olarak varak ve gofre tarzı işçiliklere yer verildiği görülür. Ancak davetiye zarflarını toplantı gibi daha resmi işler için kullanacaksanız biraz daha sade tasarımlara yönelebilirsiniz.
 

Zarf Baskı Nedir?

Zarf, içerisine konulan materyali ya da ürünü gizlemeye ve muhafaza etmeye yarayan bir ambalajdır. Bu bakımdan zarfların paketleme ürünü olarak nitelendirilmesi de mümkündür. Kurumlar farklı gereksinimler doğrultusunda bu paketleme ürünlerine ihtiyaç duyar. Buna göre zarf baskı tasarım ve matbaa sürecini kapsayan tüm işlere zarf basımı denir.  Bu basım farklı zarf baskı aşamaları şeklinde ilerler.

Zarf tasarımı, zarf baskı aşamaları arasında ilk sıradadır. Burada yapmanız gereken; zarfın türüne, kağıt özelliklerine, üzerinde yer alacak bilgilere ve buna benzer diğer detaylara karar vermeniz gerekir. Matbaadan çıkan ürünler aynı zamanda küçük birer reklam aracı olarak görev görürler. Bu bakımdan zarf baskı tasarım oldukça önem verilmesi gereken bir konudur.

Zarf Baskı Özellikleri

Farklı amaçlarla kullanılan zarflar, türüne bağlı olarak değişik özelliklere sahiptir. Ancak zarf türü ne olursa olsun bu ürünlerde baskı yapılırken genellikle standart ölçülere uyulmaktadır. Matbaada yer alan makineler doğrultusunda hem renkli hem de tek renk zarf baskı yapılma imkanı vardır. Kurumların kullandığı zarflarda genellikle tek renk zarf baskı yapılırken, davetiye tipi zarflarda çok renkli zarf baskısı yapıldığı görülür.

Resmi ve özel kurumlar açısından oldukça fonksiyonel birer ürün olan zarfların basımında genellikle ofset baskı tekniğinden yararlanılır. Bu aşamada sipariş detayına bağlı olarak hem tek yönlü hem de çift yönlü zarf baskı yapılabilir. Ancak çift yönlü zarf baskıları sık tercih edilen bir yapıya sahip değildir.

Etkili Zarf Tasarımı Nasıl Yapılır?

Etkili zarf tasarımda olması gereken başlıca özellikler sadelik ve kalitedir. Buna göre kurumunuza ait temel bilgileri olabildiğince sade bir şekilde paylaşmanız ve zarfa ait diğer detaylarda kaliteden yana olmanız gerekir. Buna göre zarfın basımında kullanılacak kağıdın kalitesine düşünülerek karar verilmelidir. Buna ek olarak, zarfta yer alacak logo ve amblemlerin baskısında da iyi iş yapan makinelerden faydalanılmalıdır.

Zarf Baskısından Sonra Ne Tür İşçilikler Kullanılabilir?

Zarf baskısında süreç; tasarım, sipariş, matbaa baskısı, ekstra işçilikler ve teslimat şeklinde ilerler. Buna göre; broşür, kartvizit ve diğer baskı ürünlerinde kullanılan tüm işçilikler zarf baskılarında da kullanılabilir. Lak, gofre ve varak; pencereli zarf baskı tasarım örnekleri arasında ön plana çıkan ek uygulamalardır.

Lak uygulaması matbaa ürününün tümüne yapılabildiği gibi kısmi olarak da uygulanabilir. Bu işçilik sayesinde zarflar bir taraftan korunurken diğer taraftan da estetik bir değer kazanır. Lak uygulamasından geçirilen zarflar daha parlak ve dikkat çekicidir. Bunun yanı sıra; eğilme, bükülme ve ıslanma tarzı dış faktörlere karşı da korunaklı bir yapıya sahiptir.

Gofre ve Varak Uygulaması Nedir?

Gofre ve varak işçilikleri, matbaa baskısı sonrasında zarfların farklı bir boyut kazanmasına yardımcı olan uygulamalardır. Buna göre gofre ile kağıdın istenilen herhangi bir bölgesinde kabartma yapılabilir. Gofre hem tek renk hem de renkli zarf baskı ürünlerinde uygulanabilen bir seçenektir.  Ancak gofre işçiliği için baskı sonrasında fazladan bir zamana ihtiyaç duyulur.

Varak işçiliği genellikle davetiye zarf baskı için tercih edilir. Bu teknik ile zarflar üzerinde altın ya da gümüş renkli desenler işlenir. Yani, varak uygulaması renkli zarf baskı için daha uygun bir yöntem olarak kabul edilir. Lak, gofre ya da varak işçiliği olmasına bağlı olarak baskı süreci bir miktar daha uzar. Bu işlemler matbaa baskısı tamamlandıktan sonra yapıldığı için ilave iş olarak kabul edilir ve zarf fiyatları da buna bağlı olarak değişir.
 

Zarf Tasarım Örnekleri

Kurum içi ya da kurumlar arası yazışmalarda kullanılmak üzere zarf basımına ihtiyaç duyuyorsanız, işe zarf tasarım örnekleri incelemekle başlayabilirsiniz. Bu noktada fikir alabileceğiniz çok sayıda; pencereli zarf baskı, CD zarf, torba zarf basım ve buna benzer alternatifleri görmeniz mümkündür. Ancak örnekleri kendi tasarımınızda bire bir kullanmanız pek tavsiye edilmez. Bu tip matbaa ürünlerinin kişiye ve kuruma özel bir tasarıma sahip olması, prestij açısından oldukça önemli bir detaydır.

Zarf Baskı ve Zarf Baskı Fiyatları

Hayatın farklı alanlarında kullanılan zarflar ve bu ürünlerin baskı süreci hakkında farklı sorular ortaya atılmaktadır. Bunlardan biri de zarf baskı ve zarf baskı fiyatları? şeklindedir. Basım işleri genellikle döviz kurlarına bakılarak fiyatlandırma yapılan bir sektördür. Ancak zarf baskısı için fiyatlandırma yapılırken farklı faktörler göz önüne alınır. Zarfın türü, ölçüsü, baskıda kullanılan kağıdın kalitesi ve gramajı zarf baskı ve zarf baskı fiyatları? üzerinde etkisi olan başlıca detaylardır. Buna ek olarak zarf fiyatları; baskı rengi, zarf adedi ve ilave işçiliklerden de etkilenir.

Zarf baskısında kullanılan makineler tek renk baskı ve çok renk baskıda değişiklik gösterir. Bu bakımdan renkli zarf basımları, tek renkli zarflara nispeten daha yüksektir. Gofre, lak ve varak gibi uygulamalarda ise hem ilave bir zamana hem de özel bir işçiliğe ihtiyaç duyulur. Bunun doğal bir sonucu olarak da fiyatlarda ufak bir artış görülür. Sonuç olarak, standart ölçü ve tasarımların dışında verilen her bir sipariş kendi içerisinde fiyatlandırılır.

Zarf, içerisindeki materyal ve evrakları muhafaza etme özelliğine sahiptir. Ancak bu ürünler koruma görevi üstlenmenin dışında çok farklı avantajlara sahiptir. Buna göre; zarflar antet, reklam ve kurumsallık amacıyla da kullanılırlar. Yani, zarf çeşitlerine yapılan yatırım kısa sürede etkisini gösterir ve yerini yeni kazançlara bırakır.

Zarf Baskı Siparişi Nasıl Verilir?

Zarf baskı siparişi verebilmek için, öncesinde zarf baskısı için ihtiyaç duyulan tasarımı tamamlamış olmanız gerekir. Tasarım aşamasında; zarf türü, boyutu, kağıt kalitesi ve baskı rengi gibi detaylara karar vermelisiniz. Bundan sonra zarf üzerinde yer alacak bilgiler için ufak bir yerleştirme çalışması yapılır. Zarflarda paylaşılabilecek başlıca bilgiler; kurum adı, şirket logosu ve gereksinim duyulan diğer iletişim bilgileridir. Hazırlıklar yapıldıktan sonra baskı adedini belirterek sipariş oluşturabilirsiniz.

Zarfların baskı süreci ürün adedi ve tasarım detaylarına göre değişmektedir. Ancak genellikle zarf baskıları 3 – 4 gün gibi kısa bir sürede tamamlanır. Matbaa çıkışı yapılan ürünler, hemen kargoya verilerek tarafınıza teslim edilir.

 Üye Ol


Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp