Tipografi Nedir? Neden Önemlidir?Reklam sektörü, mesajların akılda kalması ve doğru ve hızlı şekilde algılanması için matbaa sektörünün birçok uygulamasını kendine uyarlıyor. Bunlardan biri de tipografidir. Basit bir cümleyi veya metni sıradanlıktan çıkarıp, zihne yerleştirmek için tipografiden yararlanılıyor. Bu yazımızda tipografinin tarihçesinden, tasarımdaki önemine kadar detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.
 


Tipografi Nedir?

 


İzleyicilerin birçoğu iletişim araçlarındaki yazılı mesajların yapısına pek dikkat etmez. Biraz ilgi duyanlar da tipografi nedir sorgusunu yaşayabiliyorlar.  Tipografi; Kitle iletişim araçlarında yazılı olarak verilen mesajların semboller ve görsel tasarımlarla algıda çekicilik oluşturmasını sağlayan bir tasarım sanatıdır.
 
Tipografi, görsel hafızaya hitap ettiği için bütün iletişim kanallarında önemli bir yere sahiptir. Bütün kitle iletişim araçlarında yazının mutlaka olması gerektiğini düşünürseniz tipografinin ne kadar gerekli olduğunu anlayabilirsiniz. Tipografi, tasarımın %95’ini oluşturması da bunun göstergesidir.
 


Tipografik Tasarım Nedir?

 


Tipografiyi duyanlar ve az-çok bilgi sahibi olanlar tipografik tasarı nedir diye duyunca şaşırabiliyorlar. Tipografik tasarım, tipografinin uygulanmaya konulması aşamasıdır. Yani bir metnin anlaşılması, göz yorucu olmaması ve okuyucuya istenilen bilginin doğru bir şekilde verilmesi için yapılan hazırlık aşamasıdır.
 
Verilmek istenen mesajdan en yüksek verimi alabilmek için tipografiden yararlanıyorlar. Kısaca bu işleme harf bükücülüğü de diyebilirsiniz. Kimine eğlenceli gelse de çok büyük ve kapsamlı ciddi bir sektör olduğunu hatırlatalım.
 


Tipografinin Tarihçesi

 


İlk çağlarda şekil ve sembollerle ortaya çıkan yazı, Sümerlerle bir sisteme kavuşmuştur. Bir tasarım ürünü  yani tipografi tarihçesi  olarak Gutenberg'in  1450’de farklı  bir  anlayışla  hazırladığı baskı sistemiyle  ortaya çıkmıştır. Bu yeni sistem insanlığın gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.
 
1450’de Gutenberg kurşun alaşımlardan metal yazılar ve blok kalıplar oluşturmuştur. Hareket ettirilebilen ve tekrar kullanılabilen bu kalıplarla hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilmiş.
Ottomar  Mergenthaler’in 1886’da 'linoytpe',   Tolbert  Lanston’un da 1893’de 'Monotype' baskı makinelerini geliştirmeleri, tipografinin gelişiminde önemli rol oynamıştır.
 
1950 yılına kadar klasik basım teknikleri kullanılmış, 1960’dan itibaren klavye ve gösterim birimiyle harfler ve görüntüler  'foto-düzenleme'  dizgilerine dönüşmüştür. 1970’lerden günümüze kadar bilgisayar temelli teknoloji geliştirilmiş ve tipografide sayısal görüntülere yer verilmeye başlanmıştır.
  


Tipografi Neden Önemlidir? 

 


Kitle iletişim araçlarında dolaşırken bazı mesajlar dikkatinizi çekerken, bazılarını direk geçiyorsunuz. Size algıda çekicilik oluşturması için tipografi sanatından yararlanılıyor. Bu nedenle tipografinin tasarımdaki önemi yadsınamayacak şekilde fazladır.
Duyguyu iletir.
- Okumayı sürdürmenizi sağlar.

 

Ayrıca bloknot baskı ve tasarımı yapılırken tipografiye özellikle önem verilmektedir. Bu Blog Yazılarımız da İlginizi Çekebilir
Cepli Dosya Ölçüleri Ve Tasarımları Hakkında Genel Bilgiler

Cepli dosyalar kuruluşunuz için materyalleri barındırmanın ve saklamanın en kullanışlı yoludur. Markanızı ve p...

Cepli Dosya Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Sunum dosyaları diğer adıyla cepli dosyalar iş hayatında sıklıkla karşınıza çıkan materyallerden biridir. Şirk...

QR Kod İle Pazarlama Teknikleri

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza birçok alanda yeniliklerin katıldığı...

Geçmişten Günümüze Saat

MÖ 4000'lerde ilk kez Mısır’da kullanılmaya başlanan saat, zamanı ölçmek içi...

Üye Ol

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp
Hemen Ara WhatsApp