Profesyonel Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?Farklı sektörlere bağlı olarak firmalar için katalog büyük öneme sahiptir. Özellikle markanın saygın bir şekilde reklamının yapılması ve ürün ile hizmetin tanıtımı noktasında, konsepte uygun olarak katalog tasarımı ele alınmalıdır. En önemlisi hedef kitlenin aklında ürün ve hizmetin yer etmesi, markanın hatırlanması açısından profesyonel bir anlayışla katalog çalışmasının yapılması büyük bir öneme sahiptir. Kurumsal kimliğin uyuşması ve ön plana çıkarılması noktasında, tüm aşamaların her açıdan kaliteli bir yapı altında sağlanması gerekir. Böylece markanın duruşuna uygun bir yapı altında hazırlanmış olan kataloglar, müşterinin aklında kalıcı bir etki yaratır.
 

katalog tasarımı nasıl yapılır?

 
Profesyonel Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?
 

Bu açıdan en merak edilen konular içerisinde profesyonel katalog tasarımı nasıl yapılır sorusu geliyor. Özellikle reklam ve tanıtımın her firma için günümüzde büyük önem kazandığı global çağ içerisinde, tasarımların akılda kalıcı olmasının yanı sıra saygın bir etki yaratmaktadır. O yüzden profesyonel bir anlayışla ele alınacak olan katalog tasarımı, belli başlı bazı aşamalar kapsamında gerçekleştirilir.

 
- Katalog kapak tasarımı
- Katalog iç sayfa tasarımı
- Katalog içerik ile beraber görsellerin hazırlanması
- Katalog iç dizgi ve montajının ele alınması
- Katalog özelliklerin tasarım üzerinden belirlenmesi
- Katalog tasarım kontrolü ile beraber baskıya hazırlama süreci
 
Bütün bu çalışmalar konusunda tecrübe sahibi uzmanlar eşliğinde, yüksek grafik ve çözünürlük ile bilgisayar ortamında çalışmalar tamamlanır. Daha sonra yeni nesil yapıya sahip makineler eşliğinde üretim sağlanır.
 

katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar

 
Katalog Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 

Marka İmajını koruyarak ürün ve hizmetin etkin şekilde insanları ulaştırılabilmesi için, katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Özellikle profesyonel bir anlayışla ele alınan çalışmalar doğrultusunda büyük öneme sahiptir. O yüzden 

katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar mutlaka ön planda olmalıdır.
 
- Ürün ya da hizmetin dikkat çekebilmesi için mutlaka profesyonel fotoğraflar kullanılmalıdır.
- Karı yüksek olan ürünler katalog üzerinden ön plana çıkarılmalıdır.
- Başarılı bir katalog tasarım açısından dikkat çekici başlıklar en önemli hususlardan biridir.
- Katalog içerisinde kampanya sayısı dikkat çekecek şekilde arttırılmalı ve kullanılmalıdır.
- Sektöre bağlı olarak katalog üzerinde farklı olmaya özen gösterilmelidir.
- Çok fazla abartıdan kaçınılması gerekir.
- Etkin planlama üzerinden doğru tasarımlar ele alınmalı ve kullanılmalıdır.
- İletişim bilgileri kullanırken sadelikten yana olmak önemlidir.
- Tekdüzelikten çıkmak ve yaratıcı olabilmek için, ikon ve simgeler kullanılmalıdır.
- Mutlaka kaliteli malzeme ile özel baskı seçimi tercih edilmelidir.
 
Bu gibi özellikler ele alınmak suretiyle tam da arzu edilen katalog tasarımı hazır hale getirilebilir ve müşterinin gözünde dikkat çekici bir etki yaratılabilir.
 

katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar

 
Katalog Tasarımı Hangi Programlar ile Yapılır?
 

Katalog tasarımı konusunda genelde belli başlı bazı programlar bulunmaktadır ve bunlar kullanılır. Özellikle Adobe Photoshop ile beraber Adobe Indesign en çok tercih edilen seçenekler arasında geliyor. Bu iki farklı program dünya çapında hem amatör hem de profesyonel olarak değerlendirilen ve katalog tasarımı yapılan çeşitlerdir. Katalogları nasıl basılması ve ne gibi bir kalite arzu ediliyor ise programlar etkin şekilde ortaya çıkarır. Bu konuda pek çok insan katalog tasarımı hangi programlar ile yapılır diye merak etmekle ve internet üzerinden araştırmaktadır. Yukarıda verilmiş iki farklı program amaca uygun şekilde katalog tasarım için değerlendirilir.
 

katalog baskı tasarım

 
Katalog Baskı Tasarım
 

Aşamalı bir şekilde pek çok farklı çalışma bünyesinde gerçekleştirilen katalog baskı tasarım konusunda önemli olan, ürün ve hizmetin mantığına bağlı olarak uygulamanın yapılmasıdır. Markanın imajını ve logosunu ön plana çıkaracak, insanları çok fazla rahatsız etmeyecek ve dikkat çekici etki yaratacak bir tasarım ele alınmalıdır. Aynı zamanda katalog boyutu arzu edilen kağıt türü ile beraber kaç sayfa olacağı da yine tasarım aşamasında ele alınarak tamamlanır. Böylece hızlı şekilde insanlara ulaştırılan katalog, etkin bir reklam unsuru olarak uzun vadede müşteri üzerinde güven sağlar.
 

katalog baskı fiyatları

Katalog Baskı Fiyatları

Kalitesine ve amaç ile beraber pek çok farklı unsura bağlı olarak katalog baskı fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Malzeme kalitesi, sayfa sayısı ya da kağıt türü bu konuda ön plana çıkar. Aynı zamanda basım sayısı ile beraber birçok durum da yine katalog basımı konusunda fiyatlarda farklılık yaratabilmektedir. Ancak burada önemli olan profesyonel bir anlayışla kurumsal bir destek almaktır. Böylece marka İmajını koruyarak etkin bir reklam yapılabilir ve ürünler en iyi şekilde ulaştırılabilir. Elbette tüm bunlar ele alınırken uygun katalog basımı fiyat almak da ayrıca önemlidir.

 

 

 

 Bu Blog Yazılarımız da İlginizi Çekebilir
Çift Taraflı Kartvizit Faydaları

Kartvizitler hem bireysel hem de kurumsal kimlik haline gelmiştir. Ticareti destekleyen ve iş hacminde artış sağlayan...

Pandemi Bittiğinde Online Alışveriş Alışkanlıkları Etkilenecek Mi?

  Covid 19, tüm dünyadaki dengeleri dönüştüren problemlerden biri haline geldi. ...

Ürünlerinizi Birlikte Afişlere Taşıyalım

Ürünlerini piyasaya kazandıran pek çok firma yerel reklam çalışmaları ile müşterilerine ...

Sticker Etiket Baskı Püf Noktaları

  Sticker etiket baskılar, firmalarda oldukça önemli bir yere sahip olduğu bilinir. Reklam es...

Üye Ol

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp
Hemen Ara WhatsApp