Kitap Bastırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?Kitapların, hayatımızdaki önemi yadsınamaz. Bizleri bilgi deryasında yüzdürdüğü gibi, ufkumuzu açmamızda ve kendimizi geliştirmede önemli araçlardır. Belki siz okuyucu tarafında olabilirsiniz ama bir de kitapların size ulaşma sürecini de göz ardı etmeyin. Yazar tarafından yazılan eser, matbaada kitap haline getirilerek sizlere sunuluyor.

 

Kitap Baskısı Nedir?


Mesleki birikiminizi, anılarınızı, hayallerinizi kitap haline getirip, diğer insanların da faydalanmasını isteyebilirsiniz. Siz eserinizi güzelce yazıp, matbaanın uzman ellerine bırakabilirsiniz. İsterseniz redaktesini (gramer düzeltme) yapıp, istediğiniz ebad ve sayıda size teslim ediyorlar. Bu işlemi bilmeyenler kitap baskı nedir merakı içinde olabilirler.


Kitap Bastırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?Teknolojiyle birlikte matbaaların online sisteme geçmeleriyle kitap basımı daha da kolaylaşmış oldu. Geçmişe oranla daha hızlı ve kaliteli baskılar yapılıyor. Buna rağmen kitap bastırılırken dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz;
1- Ofset veya dijital baskı seçeneğini iyi belirleyin. Matbaalarda genellikle ofset baskı makineleri kullanılıyor. Kaliteli baskı için ofset makineler idealdir. Bastıracağınız kitap sayısı en fazla 20 civarındaysa dijital baskıyı tercih etmelisiniz. Böylece maliyetten kurtarmış olursunuz. Fakat 100’den fazla kitap bastıracaksanız, hızlı ve seri olan ofset makineleri tercih etmelisiniz.
2- Dikkat çekici kitap kapağı tasarımı oluşturun.
3- Kitap dizaynı için “Times New Roman” gibi uygun fontu ve “11 punto” gibi doğru puntoyu kullanmalısınız.
4- Tutarlı olmalısınız. Bölüm başlıkları, paragraf stilleri, yazı büyüklükleri, sayfa numaraları, iç ve dış kenar boşluklarının hep aynı şekilde olmasına dikkat etmelisiniz.
5-Satır sonundaki tirelere dikkat etmelisiniz. Satır sonlarının hiçbir şeklide kopmadığından emin olmalısınız.
6- Görüntüleri CMYK ve 300 Dpi çözünürlüklü olarak ayarlayıp, baskı formatına uygun hale getirin.
 

 Kitap Baskı Fiyatları

 

Kitap bastırmak isteyenler için kitap baskı fiyatları önemli bir konu olabiliyor. Bunu, yerinizden kalkmadan da öğrenebilirsiniz. Matbaalar, online matbaacılık sistemine girdiği için, tercih ettiğiniz bir matbaanın internet sitesine girip, gerekli bilgileri girdiğinizde karşınıza maliyet çıkıyor.
 
Kitap baskı fiyatları; kitap ebadı, baskı adeti, dikey/yatay, sayfa gramajı ve kapakta lak olup olmayacağına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.
 

 Bu Blog Yazılarımız da İlginizi Çekebilir
Kağıt Ölçüleri Nelerdir?

Tasarım çalışmalarının her birinde kâğıt ölçüleri değişiklik göstermektedir. Ta...

3 Boyutlu Yazıcılar

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılması tercih edilen ale...

Dergi Baskısında Hangi Baskı Çeşidi Daha İyi Sonuç Verir?

Dergi baskı pek çok kişi, firma ve kurum tarafından faydalanılan uygulamalar arasındadır. Pek çok s&uum...

Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Broşürler, işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri ve hizmetleri veya ürünleri hak...

Üye Ol

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp
Hemen Ara WhatsApp