Kitap Ayracı Deyip, GeçmeyinKitap Ayracı Nedir?

Kitap aldığınızda, içinden çıkan renkli ok şekilli ve cetvel nitelikli kağıdın ne olduğunu ilk başta anlamayabilirsiniz. Duyduğunuzda da kitap ayracı nedir diye gayri ihtiyari sorabilirsiniz. Kitaplarda kalınan yerin unutulmaması için çeşitli materyallerden yapılan ve çeşitli şekillerde olan malzemeye kitap ayracı deniliyor.
 
Kitap ayracı "separat" veya "bookmark" olarak da anılıyor. Ayracın tarihi 1500’lü yıllara kadar dayanıyor. O tarihlerde ince kurdele olarak kendini gösteriyor. İlk zamanlar ipekten yapılan ayraç, zamanla yerini kalın kağıt ve kartona bırakıyor. Reklam amacıyla kullanılması da 20. yüzyılın başlarını buluyor.
 
Kitap Ayraçları Çeşitleri Nelerdir?
Okuyucular kitap ayraçlarını, tek bir amaç için kullansalar da reklam ve pazarlama sektörü birçok amaç için kullanıyor.  Bu amaçları; reklam, ticari ve promosyon kitap ayracı olarak sayabiliriz.
 
Reklam Amaçlı Kitap Ayraçları; Kitap ayracı en güzel reklam araçlarından biridir. Kitap kurduysanız ve kitabınızı sürekli yanınızda taşıyorsanız, görsel açıdan sürekli ayraca bakıyor olacaksınız. Ayrıca çevrenizdekilerin de dikkatini çektiğinden dolaylı olarak onlar da etkilenecektir.
 
Yayınevleri yeni kitapları ve ürünleri tanıtmak için bu yolu sürekli kullanıyorlar. Bunun dışında kitapçılar da kendi reklamlarını bu küçük ayrıntılarla yapıyorlar.
 
Promosyon Amaçlı Kitap Ayraçları; Aslında promosyon ile reklam aynı kapıya çıkıyor. Firma ve işletmeler her yıl farklı promosyon düzenlerken kitap ayraçlarını da unutmuyorlar. Firmanın öne çıkan bir özelliği, logosu, yeni bir tasarım, ürün veya sloganlarını ayraca bastırarak müşterilerine ve potansiyel müşterilerine dağıtıyorlar.
 
Ticari Amaçlı Kitap Ayraçları; Reklam ve promosyon içerikli ayraçlar sınırlı ve yönlendirici olduğu için kendi istedikleri ayraçları almak isteyenler için alternatif olarak üretiliyorlar. Kitapçılarda, kırtasiyelerde birbirinden farklı tarz ve modellerde ayraç görebilirsiniz.
 
Kitap Ayracı Basımı
Kitap ayraçları da aynı kitaplar gibi matbaalarda basılıyorlar. Reklam, promosyon veya ticari amaçlı kitap ayraç basımı yaptırmak isteyen özel ve tüzel kişiler bir matbaayla anlaşarak, ayraçları bastırıyorlar.Bu Blog Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

Mouse Padleri Reklam Aracı Olarak Görebilirsiniz

Mouse padler, bilgisayarların yardımcı donanım araçlarından biridir. Bilgisayarınızdaki fare imleci, her zemin...

Bloknotların kullanım amaçları ve Bloknot Çeşitleri

Bloknotlar pek çok iş yerlerinde ve ofis alanlarında çalışanların not almalarını sağlayan kü&ccedi...

Özel Kesim Magnetlerin Kullanım Alanları

Reklam sektörlerinde tercih edilen magnet ürünleri gündelik yaşamda oldukça kolaylık sağla...

Bardak Altlığı Deyip Geçmeyin

Soğuk veya sıcak içecek dolu fincanınızı/bardağınızı sehpaya veya masaya koyup, kaldırdığınızda gördü...

Üye Ol


Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp