Kağıt Ölçüleri Nelerdir?
Tasarım çalışmalarının her birinde kağıt ölçüleri değişiklik göstermektedir. Tasarım yapılacak ürün odaklı ölçü belirlenmektedir. Kağıt ölçüleri nelerdir sorusu için yapılacak tasarımın şekli boyutu belirlemektedir. Kağıt ölçüleri nelerdir sorusuna verilen pek çok yanıt bulunmaktadır. Antetli kağıt ölçüleri genel olarak A4 boyutundadır. Zarf ve kartvizit boyutları kişilerin istedikleri şekilde özel olarak girilmektedir. Afiş tasarımları 32x50 ölçülerinde girilmektedir. Kağıt ölçüleri ve kalınlıkları işin baskıya gönderilmesinden sonra belirlenmektedir.

Kağıt ölçüleri ve kalınlıkları farklı gramajlarda kağıt kullanımına bağlı olarak değişmektedir. 100 gr, 250 gr, 350 gr şeklinde kağıt gramajları değişiklik göstermektedir. Afiş ve kartvizit tasarımlarında bu kağıt gramajları işi daha kaliteli gösterecek şekilde belirlenmektedir. Seçilen gramajda baskı alınması işin kalitesini de doğru orantıda belirlemektedir. Baskı işlemlerinde seçilen boyut ve kalınlık yapılan tasarımı görsel açıdan daha zengin göstermektedir. Yeni nesil baskı işlemlerinde yüksek gramajlı işler daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir.
 

 

Matbaada Kağıdın Önemi Nedir?

Tasarım çalışmalarında ve matbaada kağıdın önemi oldukça fazladır. Matbaada kağıdın önemi yapılacak tasarımın görsel açıdan zengin durmasına yardımcı olur. Yüksek kalitede iş almak isteyen kişiler boyutları ve kağıt gramajları bakımından daha büyük oranlar belirlemektedir. Kağıdın yüksek gramajda olması, işin tasarım boyutunu üst seviyeye çıkarmaktadır. Kağıt gramajları özel olarak girilmektedir. İstenilen baskı kalitesinde yüksek gramaj belirlenerek matbaaya iletilmektedir. Çıkan işler kağıdın kalınlığı ve boyutu ile çok daha kaliteli olmaktadır.

Matbaada Baskı Kağıdının Ölçüleri Nelerdir?

Matbaa baskı kağıdının ölçüleri yapılacak işe göre değişlik göstermektedir. Tasarım işlerinde boyut ve kağıdın gramajı büyük önem taşımaktadır. Matbaa baskı kağıdının ölçüleri afiş, kartvizit, antetli kağıt, zarf ve broşüre göre farklılık göstermektedir. Kağıt kalitesi, dokusu ve kalınlığı matbaa da işin düzgün çıkmasını en çok etkileyen noktalar arasında yer almaktadır. Yapılan tasarımlarda boyut ve gramaja özen gösteren kişiler daha kaliteli iş elde etmektedir. Tasarımı güçlendiren bu detaylar her iş için değişiklik göstererek müşteri isteğine göre de belirlenmektedir.

Kaliteli Baskı Yapmak İçin Kağıt Ölçüleri

Matbaa kağıt tabaka işin ne kalitede çıkacağını belirlemektedir. Yapılan işlerde matbaa kağıt tabaka kağıdın ölçülerinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Kaliteli baskı yapmak için işe başlamadan önce boyut ve genişlik ölçüleri girilmektedir. Seçilen baskı dosyası ve formatı için bu kağıt tabakası işin kalitesini belirlemektedir. Kağıt ölçülerinin işe tam uyacak şekilde girilmesi de en iyi sonucu almada yardımcı olmaktadır. Tasarım seçeneklerinin her birinin ayrı boyutları bulunmaktadır.

 

 Bu Blog Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

Kraft Kağıt ve Özellikleri

Kraft kağıt; matbaalarda basılan ürünlerin ortaya çıkması için hammadde olarak kullanılan kağ...

Online Programlarla Broşür Tasarlamak Çok Kolay Ve Ücretsiz

Genellikle web üzerinden çeşitli işlem yapmak ve online bilgisayar üzerin de çalışmak olduk&c...

Katalog Baskısı İle Ürün Tanıtma

Birçok sektörde firmalar ürünlerini ve hizmetlerini müşterilere tanıtmak isterler. Bunun i...

En Pahalı Sanat Eserleri ve Değerleri

Sanat eseri; insanlarda estetik çağrışımlar uyandıran, sanatçının kendisine özgü olan duygula...

Üye Ol


Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp