Grafik Tasarımı Nedir? Grafik Tasarımı Terimleri Nelerdir?Günümüzde duvarlarda, kitaplarda, dergilerde ve afişlerde yazılı olarak veya görsel olarak birçok tasarımlar yer almaktadır. Bu dikkat çekici yazılar ve tasarımlar grafik tasarımcıların uyguladıkları işlemlerdir. Fakat birçok kişi bu uygulamaları bilmesine rağmen tasarımları kimlerin uyguladıklarını bilememektedir. Bu nedenle grafik tasarım nedir sorusu sıklıkla sorulan sorulardan birisidir.

 

Grafik Tasarımı

 

Bir iletiyi görsel veya yazılı olarak belirlenen kitleye ulaştırılması için yapılan iki veya üç boyutlu olarak, kitap, dergi, animasyon ve film tasarımı gibi yaratıcılık isteyen tasarımların oluşturulmasına grafik tasarımı denir. Grafik tasarımı dışında grafiker nedir sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bu tasarımları uygulayan kişilere ise grafiker denmektedir. 

 

Grafik tasarımında hizalama, denge, vurgulama, hareket, oran, yakınlık, tekrarlama gibi sanatsal ölçütler bulunur. Bu grafik tasarımı ögeleri de oldukça önem taşımaktadır.

 

Grafik Tasarımı Terimleri

 

Grafik tasarımı ile alakalı terimler bu alanda oldukça önemlidir. Grafik tasarımında kullanılan terimler bu alanda kullanılacak en önemli unsurlardan birisidir. Grafik ile alakalı terimler şu şekilde açıklanmaktadır:

 

- CMYK: CMYK  dört farklı rengin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Bu renkler Cyan, Magenta, Yellow ve Key renklerinden oluşmaktadır. Genellikle kitap, dergi, fotoğraf gibi materyallerin basımında bu renk mürekkepler kullanılmaktadır.

- RGB: RGB bazı sözcüklerin baş harflerinin kısaltılmasından oluşur. Bu sözcükler Red, Green ve Blue sözcükleridir. RBK televizyon ekranlarındaki görüntülerdeki renklerin karışımıdır. CMYK renk alanı kısıtlıdır. Bu sebeple CMYK renk bileşenlerine sahip baskı makinelerinden RGB ile hazırlanmış bir dosya çıkarılır ise bazı renk kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle basılacak tasarımın TGB unsuruna göre değil, CMYK unsuruna göre tasarlamak gerekmektedir.

- Çözünürlük: Görselde bulunan piksel sayısı artar ise çözünürlük de artmaktadır. Basılı çalışmada inç başına nokta, dijital çalışmada piksele göre hesaplanır. 

 

Grafik Tasarımının Alanları Nelerdir?

 

Grafik tasarımının kullanım alanları oldukça fazladır. Televizyonlarda, marketlerdeki ürünlerde, kitaplarda, film ve dizi afişlerinde, dergi ve broşürlerde görülen her şey grafik tasarımının içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle yolda yürürken veya bir ürün alırken grafik tasarımları ile karşılaşmak mümkündür. Kısacası hayatın her alanında ve her sektörde grafik tasarımları ve grafikerlere ihtiyaç duyulur. 

 

Günümüzde bir çok cepli dosya baskı, bloknot baskı ve magnet baskı ürünlerinin tasarım çalışması grafik tasarımcılarımız tarafından gerçekleştirilir.

 Bu Blog Yazılarımız da İlginizi Çekebilir
Online Ödeme Yöntemleri ve Matbaa Sektörü

Dijitalin çok önem kazandığı bu dönemde e-ticaret sisteminde de gelişmeler yaşandı. Paydaşlar ara...

Promosyon Matbaa Ürünlerinin Faydaları

Promosyon ürünleri firmaların tanıtımlarını ve müşterilerin memnuniyetini arttırmak amacıyla etkili bi...

Neden Organize Matbaa

Matbaa sektörü günden güne büyüyen alanlardan biridir. Hizmet alanları genişleyen matba...

Afiş Baskı Tasarımı Nasıl Olmalı?

Günümüzde pek çok konu için ayrı bir baskı ürün tasarımı hazırlanmaktadır. Bu ...

Üye Ol

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp
Hemen Ara WhatsApp