Font Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilgisayar kullanımı artmaya başlamıştır. Her alanda kullanılan bilgisayarlarda en önemli konulardan birisi de yazı tipleridir. Bilgisayarlarda metin tabanlı yazılımları kullanırken font seçeneği ile karşılaşan birçok kişi font nedir sorusu ile karşılaşmaktadır. Özellikle her firmaların hakkında bilgi sahibi olması gereken bu konu kurumsallaşma süresince de önemli bir rol oynamaktadır.

Font Nedir?

Yazı yazmak için kullanılan yazı tipleri font olarak adlandırılmaktadır. Font aynı zamanda yazı şekli anlamına da gelmektedir. Hem dijital hem de fiziksel ortamlarda ve bunun gibi söz konusu olan her ortamda yazı tipi karşımıza çıkmaktadır. Bir markanın logosunda, web sitelerinde, afişlerde ve blog içeriklerinde yazıyı şekillendirmek için font kullanımına başvurulmaktadır. Bir metnin komik, dikkat çekici veya yaratıcı hale gelmesi için fontların çeşitleri büyük önem taşımaktadır. 

Son yıllarda en çok sorulan sorulardan birisi de font nedir sorusu olmaktadır. Yazı tipi veya diğer adı ile font farklı şekillerdeki semboller ve sayıların topluluğu şeklinde açıklanabilmektedir. Yazı tipi yazıların tek tip düzenden çıkartmak için geliştirilmiştir. Bu sayede içeriğe uygun tipler kullanılarak metnin bütünlüğü kolayca sağlanmaktadır. 
 Fontların Tarihçesi

Günümüzde kullandığımız standart font tarihçesi temeli matbaanın mucidi olan Alman Johannes Gutenberg tarafından atılmıştır. Johannes Gutenberg'den önce de yazı daha çok el yazısı ve farklı formlarda olmakta idi. Bu nedenle o dönemde ortak bir standart bulunmuyordu. 

Günümüzde sıklıkla kullanılması nedeniyle font tarihçesi ve geçmişi merak konusu olmuştur. 1454-1455 yıllarında basılan İncil'de Gutenberg'in 1282 sayfalık İncil için yaklaşık olarak 300 farklı harf biçimi döküldüğü düşünülmektedir. Roman fontu olarak anılan bu karakter ile basılı materyallerde kullanılan ilk font olarak kabul edilmektedir. Basılan o ünlü İncil için kullanılan yazı karakterlerinden ilham alınarak daha sonra TEXTURA olarak anılan font tasarlanmıştır. 

Yazı fontu tarihi için İtalyanların da el attığı bilinmektedir. 1500 yıllarında ise İtalyanlar el yazısına benzeyen yatık fontlar tasarlamışlardır. Bu şekilde aynı sayfaya daha çok yazı sığdırabilme şansı da yakalamışlardır. Bu sayede de matbaa maliyetlerinde ucuzlama yaşanmıştır. Yazı fontu tarihi içerisinde 1525 yıllarında GARAMOND yazı tipi çıkmış ve ilk kullanılan yazı tipine göre daha sade ve okunabilir bir dil olmuştur. 

Fontların tarihçesi içerisinde 1957 yılında HELVETİCA fontu da yer almaktadır. Tırnaksız bir karakter olan HELVETİCA özellikle 1984 yılı sonrasında Macintosh tarafından fontların tarihçesi içerisinde en çok kullanılan yazı tipi olmuştur. 

Font Çeşitleri Nelerdir?

Online ve offline mecralarda popüler olarak kullanılan fontların çeşitleri yer almaktadır. Günümüzde yüzlerce fonttan bahsetmek mümkündür. Bu anlamda en sık tercih edilen fontların çeşitleri şunlardır:

- Times New Roman
- Arial
- Helvetica
- Roboto
- Verdana
- Garamond
- Gotham

Font Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir markanın kimliği kurgulanırken yazı tipleri büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yazı tipi seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

- İhtiyaçlar tespit edilmeli
- Kurumsal kimlik uyum önem verilmelidir.
- Hedef kitle beklentileri belirlenmelidir.

Ayrıca farklı fontların en çok görüldüğü alanlar arasında kartvizit baskı yer almaktadır. Hemen siz de kartvizitlerimizi inceleyip dilerseniz sipariş verebilirsiniz. Bu Blog Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

El İlanı Ölçüleri Nelerdir?

Günümüzde birbirinden farklı firmalar reklam ve tanıtıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle rekla...

İletişim Araçlarının Gelişimi

Bir iletişim aracı neden ortaya çıkar? İnsanlar neden yüzyıllardır kendini ifade etmek için bu kad...

Cepli Dosya Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Sunum dosyaları diğer adıyla cepli dosyalar iş hayatında sıklıkla karşınıza çıkan materyallerden biridir. Şirk...

Online Matbaa Sistemiyle Hem Zaman Hem Para Tasarrufu

Neden online matbaa, sorusu pek çok insanı düşündürmektedir. Verilebilecek cevap bir değil bi...

Üye Ol


Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp