Kuşe Kağıt Nedir Hangi Basım Ürünlerinde Kullanılır?
Kuşe kağıt nedir hangi basım ürünlerinde kullanılır? Sorusunun cevabını belirleyen faktörler vardır. Matbaa sektörü ve yarattığı işler her geçen gün gelişmektedir. Bu gelişme de kullanılan teknolojini de önemi olmaktadır. Kuşe kağıdın farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Kuşe kağıt nedir hangi basım ürünlerinde kullanılır? Diye sorulduğunda dergi ve kitap olduğu düşünülmektedir. Oysa kullanım alanı çok daha geniş olmaktadır.

Günümüzde el ilanları veya afişlerde de kuşe kağıt kullanımı söz konusu olmaktadır. Tasarım yapan kişiler el ilanlarında kuşe kağıdın etkisini bilmektedir. Kuşe kağıdın yaratacağı etki farklı olmaktadır. Reklam ürünle ilgili kişiler üzerinde etki bırakma süreci olmaktadır. Kağıdın etkisi tartışılmaz olmaktadır. 1. Sınıf bir kuşe kağıdın tanıtım üzerinde yüksek etkisi vardır. Kaliteli firma  etkisi yaratmaktadır.

Kuşe Kağıt nedir?

Kuşe kağıt, kaliteli kağıt anlamına gelmektedir. Dergi basımlarında genellikle kuşe kağıt kullanılmaktadır. Kuşe kağıdı  kil malzemesi veya farklı bir malzemenin kaplanması ile yapılan kağıttır. Kuşe kağıt kaplama mat veya parlak yapıda olabilir. Bu kağıt kaliteli bir görüntü sunmaktadır. Temas edildiğinde de dokusu farklı bir his yaratmaktadır.

Kuşe kağıdın üzerine yapılan baskıların yansıması ise parlak olmaktadır. Keskin ve çarpıcı bir görüntü elde etmek için kuşe kağıt kullanmak gerekir. Yapısı pürüzsüz ve parlak olmaktadır. Kuşe kağıt A4 veya A3 boyutlarında olmaktadır. Kağıdın gramajı ise değişmektedir. Kuşe kağıt üzerinde fotoğraf baskısı da farklı parlama ve görüntü yaratmaktadır.

Kuşe Kağıt Nerelerde Kullanılır?

Kuşe kağıdın hazırlanması aşamasında farklı işlemlerde geçirilmesi söz konusu olmaktadır. Özel kaplama teknikleri ile dikkat çekici görüntüde bir ürün ortaya çıkar. Kuşe kullanımı yaygın olarak dergi basımlarında kullanılmaktadır. Derginin çekiciliğini ve albenisini arttıran bir faktör olmaktadır. Kuşe kağıt nerelerde kullanılır Sorusu araştırılmaktadır. Afiş veya el ilanlarında da kuşe kağıt kullanılmaktadır.
 

dergi basımı ve kuşe kağıt


Kuşe kağıdın tanıtılan ürün, hizmet üzerinde etkisi olmaktadır. Firma imajının güçlü olmasını sağlamaktadır. Tasarımcılar bu amaçla kuşe kağıt kullanımına yönelmektedir. Kuşe kağıt üzerindeki yansıma ürün kalitesini etkilemektedir. Reklam konusunda başarı yakalamak için kuşe kağıt kullanımı gerekli olmaktadır. Kuşe kağıt dikkat çekici olduğu için kişilerin okumadan atmasını engellemektedir.

 

Kuşe Kağıt Kullanım Alanları

Kuşe kağıt ile yapılan her baskı dikkat çekici olmaktadır.  Kuşe kağıt kullanım alanları;
- Reklam broşürü
-Tanıtım broşürü
- Dergi
- İlan
- Kartvizit
Herhangi bir ürün tanıtımı için broşür kullanılabilir. Ürün tanıtımında amaç kişilerin, ürünü incelemesi olmaktadır. Kuşe kağıdın kişilerin incelemesi için motive etmektedir. Reklam ve tanıtımda başarıyı sağlamaya yardımcı olur. Hedef kitleye ulaşması ve etki etmesi sağlanır. Kitap basımlarında kitabın görsel değerini arttırmaktadır. Kalıcı eserlerde kuşe kağıt kullanımı daha fazla olmaktadır.

Etkileyici görünümüyle el ilanlarında kullanılır. Matlık oranı farklılık gösterebilir. Bunu basım sırasında ayarlamak ve kullanıma sunmak söz konusu olmaktadır. El ilanlarında yarı mat, kitaplarda ve reklam afişlerinde mat, büyük afişlerde parlak kullanılır.

Kuşe Kağıt Çeşitleri

Kuşe kağıt özel olarak üretilen bir ürün olmaktadır. Farklı kuşe kağıt çeşitleri bulunmaktadır. Kuşe kağıtların birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Gramajı, renk parlaklığı değişmektedir. Diğer kağıtlara oranla kaliteli görünmektedir. Parlaklık derecesi farklılık göstermektedir.
-Mat
-Yarı mat
-Parlak olmaktadır.
Kuşe kağıtlar parlaklıkları dışında da farklılık göstermektedir. Farklı boyutlarda, gramajda üretilmesi mümkün olmaktadır. Kuşe kağıt çeşitleri gramaj ve m2 ye göre ağırlık sınıflamasına girmektedir. Gramajları 80,90,115,135, 170, 200, 250, 300, 350 gr/m2 olarak ayrılmaktadır. Kullanılan ürüne göre gramaj seçilir. El ilanları kalıcı olmadıkları için hafif kağıt kullanılmaktadır. Dergide kullanılan boyut ise 50*70 boyutunda olmaktadır. Dergi kullanımında bunun tercih edilmesi kullanım kalitesine uygun olmaktadır.

Kuşe Kağıdın Kullanıldığı Alanlar

Kuşe kağıdı reklam için etkili olmaktadır. Çünkü reklam işinde amaç dikkat çekmek olmaktadır. Kaliteli kağıt kullanılmadığı zaman reklam veya tanıtım broşürü okunmadan atılmaktadır. Ama kuşe kağıt kaliteli olduğu için kişileri incelemeye teşvik etmektedir. Tanıtımın amacına ulaşmasını hedefleyen tasarımcılar kuşe kağıt kullanmaktadır. Dergi veya kitaplarda da kuşe kağıt kullanılmaktadır. Derginin okuma cazibesini arttıran bir faktör olmaktadır.

Kuşe kağıda temas edildiğinde fark hemen hissedilmektedir. Resimler kuşe kağıt üzerinde farklı yansıma yapmaktadır. Kartvizitlerde de kuşe kağıt kullanılabilir. Kartvizitler kişisel imaj açısından önemli olmaktadır. Bu nedenle kaliteli kağıt kullanımı etkili olmaktadır. Kuşe kağıda basılı olan kitaplar ise daha kalıcı olmaktadır. Kuşe kağıt sınıfları vardır.
 
Reklam Baskı İşlerinde Kuşe Kağıt
 
Reklam ürün veya hizmetin tanıtımı için önemli olmaktadır. Reklam baskı işlerinden kuşe kağıt kullanılmaktadır. Çünkü ürüne erişim için bu önemli bir kriter olmaktadır. Kişilerin kağıt kalitesi ile doğru orantılı olarak reklama odaklanması söz konusu olmaktadır. Eğer reklam veya tanıtım kuşe kağıda yapılmışsa kişiyi kağıdı incelemeye yöneltmektedir. Kağıt kalitesi ile birlikte firmanın da kalitesi yüksek algılanmaktadır.

El ilanları veya broşür şeklinde reklamlar kuşe kağıtlara basılmaktadır. Kuşe kağıtların pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.  Kullanım alanına göre gramaj ve boyut seçimi yapılır. Reklamın başarılı olmasını isteyen firmalar kuşe kağıt seçmelidir.

Matbaa Sektöründe Kuşe Kağıt Kullanımı

Kuşe kağıt kullanımı matbaa sektöründe çok olmaktadır. Matbaa alanında kullanılan ürünler alanlarına göre etkileme faktörü olmaktadır. Kişiler reklam broşür, tanıtım broşürü tasarlayabilir. Bu tasarımlar kuşe kağıt ile hayat bulur.

Kitap ve dergi basımı mümkün olmaktadır. Matbaa sektöründe kartvizitte kuşe kağıda basılmaktadır. Matbaa sektöründe kuşe kağıt kullanımı sıklıkla olmaktadır. Kaliteli kağıdın etkisi sanılanın çok üzerinde etki yaratmaktadır. Kuşe kağıt dergiler için en fazla kullanılan ürün olmaktadır.
 
Kartvizitlerde Kuşe Kağıt Kullanmak

Kartvizit kişinin iş kimliği olarak algılanmaktadır. Tasarımı ve kağıt kalitesi kişi ve firma hakkında ipucu vermektedir Kartvizitlerde kuşe kağıt kullanmak olumlu imaj yaratmaktadır. Kuşe kağıt ile kartvizitte parlak veya mat kaplama yapılmaktadır. Bu işlem tek taraflı veya iki taraflı olabilir.

 Bu Blog Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

Kurumsallaşma Aşamasında Baskı Neden Önemlidir?

Teknolojik çalışmalar artık baskı sektöründe de ivme kazanmaya devam etmektedir. İşletmeler iç...

Kitap Ayracı Deyip, Geçmeyin

Kitap Ayracı Nedir? Kitap aldığınızda, içinden çıkan renkli ok şekilli ve cetvel nitelikli kağıdın ...

Bloknotların kullanım amaçları ve Bloknot Çeşitleri

Bloknotlar pek çok iş yerlerinde ve ofis alanlarında çalışanların not almalarını sağlayan kü&ccedi...

Profesyonel Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Farklı sektörlere bağlı olarak firmalar için katalog büyük öneme sahiptir. Özellikle ...

Üye Ol


Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi

Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp