Geçmişten Günümüze Kartpostal
Kartpostal, uzun yıllardan beri kullanılan hem görsel hem de haberleşme aracıdır. Kartpostalların bir yüzü resim baskısına sahip olurken diğer yüzü bir şeyler yazmak için kullanılabilir. Kartpostallar, dikdörtgen şeklinde hazırlanmaktadır. Üzerinde yer alan baskı ise istenilen çeşitli görseller olabileceği gibi bir bölgenin hatıra görselini de içerebilir. Kartpostallar geçmişte sık sık kullanılsa bile kartpostal hala eskisi gibi kullanılıyor mu? Merak edilmektedir. 
 

Kartpostal Kullanımı
 

Kartpostal hala eskisi gibi kullanılıyor mu? Sorusu birçok kişinin aklına gelmektedir. Geçmişten günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan kartpostallar halen kullanılmaya devam etse de eskisi kadar kullanılmamaktadır. Bunun sebebi ise günümüzde hem daha hızlı hem de daha çeşitli iletişim kaynaklarının ortaya çıkması ve tercih edilmesidir. Ancak hala hatıra amaçlı ve nostalji olarak kartpostal kullanımını ve mektup ile kartpostal göndermek seçeneklerini tercih edenler vardır. 
 

Geçmişten Günümüze Kartpostal

Kartpostalın hikayesi aslında 1800'lü yıllara dayanmaktadır. Ülkemizde ise posta teşkilatının kurulması ile yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kartpostalın hikayesi olarak farklı farklı hikayeler olsa da ilk olarak Londra'da Theodore Hook'a gönderilen ilk kartpostal Dünyanın en eski kartpostalı olarak bu geleneği başlatmıştır.


 

Çeşitleri İle Kartpostallar

Kartpostallar, kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Kelime kökeni Latince olan ve Cartpostal olan bu sözcük dilimize kartpostal olarak geçmiştir. Kartpostal çeşitleri ise birden fazladır. Kartpostal çeşitleri sıralayacak olursak;

 • Manzara kartpostalı
 • Şehir, ilçe kartpostalı
 • Simli kartpostallar
 • Ünlü resmi kartpostalı
 • Yazılı kartpostal
 • Dizi, film kartpostalı
 • Çizgi karakter, film içerikli kartpostal
 • Dönem ve tarih kartpostalları
 • Tablo kartpostalları
 • Çiçek, obje kartpostalı
 • Özel tasarım kartpostal


Kartpostal örnekleri bu şekilde olup özel amaçlara göre çeşitlendirilebilir.
 

Kartpostal Ne İşe Yarar?

Kartpostal, genellikle dikdörtgen şeklinde olan ve ince kartondan yapılmış olan baskılardır. Bir yerden hatıra amaçlı alınabileceği gibi bir başkasına mektup ile kartpostal göndermek de eskiden çok yaygın olan bir durumdu. Ayrıca özel günleri kutlama amaçlı olarak da üzerine not yazılarak hoş bir sürpriz olarak sık sık tercih edilir. Kartpostallar, görselli olabileceği gibi sadece yazılı da olabilir. Fazlaca bulunan kartpostal örnekleri arasından zevkinize göre tercih edebilirsiniz.Bu Blog Yazılarımız da İlginizi Çekebilir
Bütçe Dostu Promosyon Ürünleriyle Markalaşma

Promosyon firmalar açısından en iyi reklam aracılarından olurken, promosyonu düşük bütçe...

Online Ödeme Yöntemleri ve Matbaa Sektörü

Dijitalin çok önem kazandığı bu dönemde e-ticaret sisteminde de gelişmeler yaşandı. Paydaşlar ara...

Magnet baskı nedir? Nerede kullanılır?

Daha çok buzdolabı ve benzer metal özellikli dolaplar üzerlerinde gördüğümüz mag...

Pandemi Bittiğinde Online Alışveriş Alışkanlıkları Etkilenecek Mi?

  Covid 19, tüm dünyadaki dengeleri dönüştüren problemlerden biri haline geldi. ...

Üye Ol

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Üye Giriş
Üye Girişi

Şifre Yenileme Talebi
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp
Hemen Ara WhatsApp